AD370KN
- Part Number
- AD370KN
- Manufacturers
- Analog Devices Inc.
- Description
- LOW POWER 12-BIT DAC
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Number of Bits | 12 |
|---|
| Number of D/A Converters | 1 |
|---|
| Settling Time | 35µs |
|---|
| Output Type | Voltage - Buffered |
|---|
| Differential Output | No |
|---|
| Data Interface | - |
|---|
| Reference Type | Internal |
|---|
| Voltage - Supply, Analog | ±15V |
|---|
| Voltage - Supply, Digital | 15V |
|---|
| INL/DNL (LSB) | - |
|---|
| Architecture | R-2R |
|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
|---|
| Package / Case | 18-CDIP (0.300", 7.62mm) |
|---|
| Supplier Device Package | 18-CDIP |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|