AD5398BCPZ-REEL
- Part Number
- AD5398BCPZ-REEL
- Manufacturers
- Analog Devices Inc.
- Description
- 120MA, CURRENT SINKING, 10-BIT,
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Number of Bits | 10 |
|---|
| Number of D/A Converters | 1 |
|---|
| Settling Time | 250µs (Typ) |
|---|
| Output Type | Voltage - Unbuffered |
|---|
| Differential Output | No |
|---|
| Data Interface | I²C |
|---|
| Reference Type | Internal |
|---|
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
|---|
| INL/DNL (LSB) | ±1.5, ±1 (Max) |
|---|
| Architecture | Current Sink |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
|---|
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad, CSP |
|---|
| Supplier Device Package | 8-LFCSP (3x3) |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|