AD558KN
- Part Number
- AD558KN
- Manufacturers
- Analog Devices Inc.
- Description
- AD558 - DACPORT LOW COST, COMPLE
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Obsolete |
|---|
| Number of Bits | 8 |
|---|
| Number of D/A Converters | 1 |
|---|
| Settling Time | 3µs |
|---|
| Output Type | Voltage - Buffered |
|---|
| Differential Output | No |
|---|
| Data Interface | Parallel |
|---|
| Reference Type | Internal |
|---|
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V ~ 16.5V |
|---|
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V ~ 16.5V |
|---|
| INL/DNL (LSB) | ±0.25 (Max), - |
|---|
| Architecture | R-2R |
|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
|---|
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
|---|
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|