AD5626BCPZ-REEL7
- Part Number
- AD5626BCPZ-REEL7
- Manufacturers
- Analog Devices Inc.
- Description
- 12-BIT NANODAC, SERIAL INTERFACE
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Obsolete |
|---|
| Number of Bits | 12 |
|---|
| Number of D/A Converters | 1 |
|---|
| Settling Time | 16µs (Typ) |
|---|
| Output Type | Voltage - Buffered |
|---|
| Differential Output | No |
|---|
| Data Interface | SPI, DSP |
|---|
| Reference Type | Internal |
|---|
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
|---|
| INL/DNL (LSB) | ±0.25, ±0.75 |
|---|
| Architecture | R-2R |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
|---|
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad, CSP |
|---|
| Supplier Device Package | 8-LFCSP-WD (3x3) |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|