AD7534JPZ
- Part Number
- AD7534JPZ
- Manufacturers
- Analog Devices Inc.
- Description
- D/A CONVERTER, PARALLEL, 8 BITS
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Number of Bits | 14 |
|---|
| Number of D/A Converters | 1 |
|---|
| Settling Time | 1.5µs |
|---|
| Output Type | Current - Unbuffered |
|---|
| Differential Output | No |
|---|
| Data Interface | Parallel |
|---|
| Reference Type | External |
|---|
| Voltage - Supply, Analog | 11.4V ~ 15.75V |
|---|
| Voltage - Supply, Digital | 11.4V ~ 15.75V |
|---|
| INL/DNL (LSB) | ±2 (Max), ±1 (Max) |
|---|
| Architecture | R-2R |
|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
|---|
| Package / Case | 20-LCC (J-Lead) |
|---|
| Supplier Device Package | 20-PLCC (9x9) |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|