AD7809BSTZ
- Part Number
- AD7809BSTZ
- Manufacturers
- Analog Devices Inc.
- Description
- IC DAC 10BIT V-OUT 44TQFP
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Number of Bits | 10 |
|---|
| Number of D/A Converters | 8 |
|---|
| Settling Time | 4µs |
|---|
| Output Type | Voltage - Buffered |
|---|
| Differential Output | No |
|---|
| Data Interface | Parallel |
|---|
| Reference Type | External, Internal |
|---|
| Voltage - Supply, Analog | 3V ~ 5.5V |
|---|
| Voltage - Supply, Digital | 3V ~ 5.5V |
|---|
| INL/DNL (LSB) | ±4 (Max), ±0.125 |
|---|
| Architecture | - |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
|---|
| Package / Case | 44-TQFP |
|---|
| Supplier Device Package | 44-TQFP (10x10) |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|