AD8522ANZ
- Part Number
- AD8522ANZ
- Manufacturers
- Analog Devices Inc.
- Description
- D/A CONVERTER, 2 FUNC, SERIAL IN
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Number of Bits | 12 |
|---|
| Number of D/A Converters | 2 |
|---|
| Settling Time | 16µs (Typ) |
|---|
| Output Type | Voltage - Buffered |
|---|
| Differential Output | No |
|---|
| Data Interface | SPI |
|---|
| Reference Type | Internal |
|---|
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
|---|
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.5 |
|---|
| Architecture | R-2R |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
|---|
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
|---|
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|