AD9129BBC
- Part Number
- AD9129BBC
- Manufacturers
- Analog Devices Inc.
- Description
- D/A CONVERTER, 1 FUNC, PARALLEL,
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Last Time Buy |
|---|
| Number of Bits | 14 |
|---|
| Number of D/A Converters | 1 |
|---|
| Settling Time | 13ns (Typ) |
|---|
| Output Type | Current - Unbuffered |
|---|
| Differential Output | Yes |
|---|
| Data Interface | LVDS - Parallel |
|---|
| Reference Type | External, Internal |
|---|
| Voltage - Supply, Analog | 1.7V ~ 1.9V |
|---|
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V ~ 1.9V |
|---|
| INL/DNL (LSB) | 1.4, 1.1 |
|---|
| Architecture | Quad-Switch |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
|---|
| Package / Case | 160-LFBGA, CSPBGA |
|---|
| Supplier Device Package | 160-CSPBGA (12x12) |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|