AD9737ABBCZ
- Part Number
- AD9737ABBCZ
- Manufacturers
- Analog Devices Inc.
- Description
- IC DAC 11BIT A-OUT 160CSPBGA
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Number of Bits | 11 |
|---|
| Number of D/A Converters | 1 |
|---|
| Settling Time | 13µs (Typ) |
|---|
| Output Type | Current - Unbuffered |
|---|
| Differential Output | Yes |
|---|
| Data Interface | LVDS - Parallel |
|---|
| Reference Type | External, Internal |
|---|
| Voltage - Supply, Analog | 1.7V ~ 1.9V, 3.1V ~ 3.5V |
|---|
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V ~ 1.9V, 3.1V ~ 3.5V |
|---|
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.5 |
|---|
| Architecture | Quad-Switch |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
|---|
| Package / Case | 160-LFBGA, CSPBGA |
|---|
| Supplier Device Package | 160-CSPBGA (12x12) |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|