DAC01HY
- Part Number
- DAC01HY
- Manufacturers
- Analog Devices Inc.
- Description
- 6-BIT VOLTAGE OUTPUT DAC
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Number of Bits | 6 |
|---|
| Number of D/A Converters | 1 |
|---|
| Settling Time | 3µs |
|---|
| Output Type | Voltage - Unbuffered |
|---|
| Differential Output | No |
|---|
| Data Interface | Parallel |
|---|
| Reference Type | Internal |
|---|
| Voltage - Supply, Analog | 9.85V ~ 10.25V |
|---|
| Voltage - Supply, Digital | 9.85V ~ 10.25V |
|---|
| INL/DNL (LSB) | - |
|---|
| Architecture | - |
|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
|---|
| Package / Case | 14-CDIP (0.300", 7.62mm) |
|---|
| Supplier Device Package | 14-CERDIP |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|