DAC10GPZ
- Part Number
- DAC10GPZ
- Manufacturers
- Analog Devices Inc.
- Description
- IC DAC 10BIT A-OUT 18DIP
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Number of Bits | 10 |
|---|
| Number of D/A Converters | 1 |
|---|
| Settling Time | 150ns |
|---|
| Output Type | Current - Unbuffered |
|---|
| Differential Output | Yes |
|---|
| Data Interface | Parallel |
|---|
| Reference Type | External |
|---|
| Voltage - Supply, Analog | ±18V |
|---|
| Voltage - Supply, Digital | 9V ~ 36V |
|---|
| INL/DNL (LSB) | 0.6, 0.7 |
|---|
| Architecture | Multiplying DAC |
|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
|---|
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) |
|---|
| Supplier Device Package | 18-PDIP |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|