DAC8420EQ
- Part Number
- DAC8420EQ
- Manufacturers
- Analog Devices Inc.
- Description
- QUAD 12-BIT SERIAL V-OUT DAC
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Number of Bits | 12 |
|---|
| Number of D/A Converters | 4 |
|---|
| Settling Time | 13µs (Typ) |
|---|
| Output Type | Voltage - Buffered |
|---|
| Differential Output | No |
|---|
| Data Interface | SPI |
|---|
| Reference Type | External |
|---|
| Voltage - Supply, Analog | 5V ~ 15V |
|---|
| Voltage - Supply, Digital | Out of Bounds |
|---|
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.25 |
|---|
| Architecture | - |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
|---|
| Package / Case | 16-CDIP (0.300", 7.62mm) |
|---|
| Supplier Device Package | 16-CERDIP |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|