MC68HC11E1CFNE2
- Part Number
- MC68HC11E1CFNE2
- Manufacturers
- NXP USA Inc.
- Description
- IC MCU 8BIT ROMLESS 52PLCC
- Datasheet
-
MC68HC11E1CFNE2.pdf
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Not For New Designs |
|---|
| Core Processor | HC11 |
|---|
| Core Size | 8-Bit |
|---|
| Speed | 3MHz |
|---|
| Connectivity | SCI, SPI |
|---|
| Peripherals | POR, WDT |
|---|
| Number of I/O | 38 |
|---|
| Program Memory Size | - |
|---|
| Program Memory Type | ROMless |
|---|
| EEPROM Size | 512 x 8 |
|---|
| RAM Size | 512 x 8 |
|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V ~ 5.5V |
|---|
| Data Converters | A/D 8x8b |
|---|
| Oscillator Type | Internal |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|
| Package / Case | 52-LCC (J-Lead) |
|---|
| Supplier Device Package | 52-PLCC (19.1x19.1) |
|---|