MC9S12E128CFUER
- Part Number
- MC9S12E128CFUER
- Manufacturers
- NXP USA Inc.
- Description
- IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP
- Datasheet
-
MC9S12E128CFUER.pdf
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Core Processor | HCS12 |
|---|
| Core Size | 16-Bit |
|---|
| Speed | 25MHz |
|---|
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, SCI, SPI |
|---|
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
|---|
| Number of I/O | 60 |
|---|
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
|---|
| Program Memory Type | FLASH |
|---|
| EEPROM Size | - |
|---|
| RAM Size | 8K x 8 |
|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.35V ~ 2.75V |
|---|
| Data Converters | A/D 16x10b; D/A 2x8b |
|---|
| Oscillator Type | Internal |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|
| Package / Case | 80-QFP |
|---|
| Supplier Device Package | 80-QFP (14x14) |
|---|