MCF5212CAE66R
- Part Number
- MCF5212CAE66R
- Manufacturers
- NXP USA Inc.
- Description
- IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
- Datasheet
-
MCF5212CAE66R.pdf
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Not For New Designs |
|---|
| Core Processor | Coldfire V2 |
|---|
| Core Size | 32-Bit |
|---|
| Speed | 66MHz |
|---|
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
|---|
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
|---|
| Number of I/O | 55 |
|---|
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
|---|
| Program Memory Type | FLASH |
|---|
| EEPROM Size | - |
|---|
| RAM Size | 32K x 8 |
|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 3.6V |
|---|
| Data Converters | A/D 8x12b |
|---|
| Oscillator Type | Internal |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|
| Package / Case | 64-LQFP |
|---|
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
|---|