S9S12XS256J0CALR
- Part Number
- S9S12XS256J0CALR
- Manufacturers
- NXP USA Inc.
- Description
- IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP
- Datasheet
-
S9S12XS256J0CALR.pdf
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Core Processor | HCS12X |
|---|
| Core Size | 16-Bit |
|---|
| Speed | 40MHz |
|---|
| Connectivity | CANbus, SCI, SPI |
|---|
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
|---|
| Number of I/O | 91 |
|---|
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
|---|
| Program Memory Type | FLASH |
|---|
| EEPROM Size | - |
|---|
| RAM Size | 12K x 8 |
|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.72V ~ 5.5V |
|---|
| Data Converters | A/D 16x12b |
|---|
| Oscillator Type | External |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|
| Package / Case | 112-LQFP |
|---|
| Supplier Device Package | 112-LQFP (20x20) |
|---|