SN74ALVTH16601DLR.pdf

| Part Status | Active |
|---|---|
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 2.7 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-SSOP |
| Shipment | UPS/EMS/DHL/FedEx Express. |
| Condtion | New original factory. |
