TPS24750RUVR.pdf

| Part Status | Active |
|---|---|
| Type | Hot Swap Controller |
| Number of Channels | 1 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Applications | General Purpose |
| Features | Latched Fault, Thermal Limit |
| Programmable Features | Circuit Breaker, Current Limit, Fault Timeout, OVP, Slew Rate, UVLO |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 18 V |
| Current - Output (Max) | 12A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Supply | 1mA |
| Mounting Type | - |
| Package / Case | - |
| Supplier Device Package | - |
| Shipment | UPS/EMS/DHL/FedEx Express. |
| Condtion | New original factory. |
